Chris Hoy - ciclist olimpic
Chris Hoy, câștigător al medaliilor de aur olimpice pentru ciclismul pe pistă la Atena, Beijing și Londra, s-a născut în 1976 la Edinburgh. Realizarea magnifică a lui Hoy de trei medalii de aur în 2008 s-a dovedit a fi inspirată pentru o generație de tineri bărbați și femei care vizau Olimpiada de la Londra din 2012.

Hoy este un sportiv superb, înainte de a se baza pe sportul său actual, el a reprezentat Scoția la rem și a fost un jucător de rugby dedicat. A crescut cu ciclismul, obținând succesul ca cel mai bun pilot de BMX din Scoția, clasat pe locul doi în Marea Britanie.

Decizia de a se concentra pe ciclismul pe pistă a fost una fortuită pentru Chris Hoy. Acesta i-a oferit șansa de a se concentra pe abilități, viteză și munca în echipă - esențiale într-un sport în care evenimentele în echipă fac parte integrantă din portofoliul de piloti de top. A început să circule cu bicicleta în mod regulat pentru Marea Britanie în 1996, iar trei ani mai târziu a obținut prima sa medalie la Campionatul Mondial la Berlin - un argint în Team Sprint, împreună cu coechipierii Craig MacLean și Jason Queally. Aceasta a fost prima dintre o serie de medalii ale Campionatului Mondial, atât pentru echipe cât și pentru evenimente individuale, inclusiv keirină, sprint și cronometru.

Hoy a excelat într-un eveniment numit Kilo - o probă de timp de un kilometru - pentru care a câștigat aurul la Olimpiada de la Atena din 2004. De asemenea, a câștigat patru medalii de aur ale Campionatului Mondial pentru acest eveniment. Cu toate acestea, Atena a fost ultimul Joc Olimpic la care a avut loc cursa Kilo și Hoy a început astfel să se concentreze mai atent pe alte discipline din portofoliul de ciclism sprint. El deține medalii de aur la Campionatul Olimpic și Mondial atât pentru Keirin, cât și pentru Sprint.

Keirin. În această cursă, o motocicletă conduce concurenții în jurul pistei la viteze treptat mai rapide pentru primele cinci ture și jumătate; motocicleta pleacă apoi de la cursă, lăsând concurenții să lupte în ultimele două ture și jumătate fără un reglaj motorizat.

Sprint. O rundă de calificare stabilește cine va concura la evenimentul sprint; aceasta implică bicicliștii care finalizează ture de încălzire care duc la o cronometru pentru ultimii 200 de metri. Distanța de ciclism în cursa de sprint poate varia între 600m și 1.000m.

Realizările lui Hoy se datorează în mare parte disciplinei incredibile în abordarea sa la sportul său, antrenament pentru 25-35 de ore pe săptămână, cu sesiuni inclusiv haltere, ciclism rutier și dezvoltarea abilităților de ciclism.

Dacă doriți să aflați mai multe despre Chris Hoy și drumurile care l-au dus la succes, încercați autobiografia sa, o poveste despre determinare și dăruire pentru un sport al cărui profil l-a ridicat în toată Marea Britanie.

Instrucțiuni Video,: Chris Hoy Wins Men's Keirin Cycling Gold | London 2012 Olympics (Aprilie 2024).