Runda finală din sferturile Ligii Campionilor UEFA

Liga Campionilor UEFA - Rezultatele sferturilor din 8/9 aprilie 2008

Barcelona 1 FC Shalke 0

Barcelona câștigă cu 2-0 pe total.

Barcelona și-a rezervat locul în semifinalele Ligii Campionilor, cu un gol de la Toure Yaya, în 43 de minute. Schalke a jucat foarte bine și au fost nefericiți să nu obțină mai mult din meci. Aceasta nu este Barcelona de altădată, în ciuda faptului că a ajuns în semifinale, aceasta a fost departe de o victorie convingătoare, ei au privit disjunși de-a lungul celor două picioare, printre zvonurile că există probleme în tabără.

Puyol a fost rezervat după 64 de minute și va pierde semifinala din cauza suspendării.

Manchester United îi așteaptă în semifinale și, deși Barcelona nu a acordat încă la Nou Camp în această competiție, va avea o sarcină imensă în fața lor pentru a menține inregistrarea intactă.

Manchester United 1 Roma 0

Manchester United câștigă cu 3-0 pe total.

Alex Ferguson a făcut mai multe modificări pentru piciorul gazdelor, odihnind mulți jucători importanți pentru meciul din Premier League, încrezător că conducerea cu 2-0 din prima etapă va fi suficientă pentru a le trece.

Acest joc s-a dovedit a fi corect, când o lovitură de cap a lui Carlos Tevez, la 70 de minute, după ce Hargreaves a lucrat industrial pe dreapta, a trecut de la contur pentru ca Tevez să soluționeze problema.

De Rossi a ratat o lovitură de pedeapsă pentru partea italiană în minutul 29, iar cu această ratare orice speranță de a reveni în meci. Rezultatul a fost rareori îndoielnic, deoarece United a dominat în cea mai mare parte. Antrenorul principal al Romei, Luciano Spalletti, va regreta că nu a dus partida într-o parte slăbită a United.

Liverpool 4 Arsenal 2

Liverpool câștigă 5-3 pe total.

Managerul Rafa Benetez a început cu o formație 4-4-2. Liverpool a arătat foarte șubred la început, în timp ce Arsenal a mers înainte și a dominat primele 15 minute. Arsenal a marcat prima dată în 13 minute cu un gol de Diaby și au fost ridicate întrebări cu privire la tactica lui Rafa Benitez.

Se părea că partea Arsenalului depășea ușor mijlocul cu ușurință. Liverpool nu a creat deloc șanse până când lovitura de cap a lui Sami Hyypia a intrat pentru egalare în 30 de minute.

Dintr-o dată au început să creadă că pot câștiga, iar Liverpool a început să-l preseze pe Arsenal, încrederea care părea să se scurgă pe măsură ce mulțimea de acasă a ajuns în spatele roșilor. Toate gândurile luptelor de la consiliul de administrație de la Anfield au căzut pe marginea drumului și s-au dovedit a fi o performanță convingătoare.

Liverpool a marcat din nou cu un gol fin al lui Fernando Torres la 69 de minute.

Adebayor a egalat la 2-2 în minutul 84, în fața jocului.
Orice speranță de reînviere a fost îndepărtată imediat după ce Ryan Babel a fost aruncat în căsuța de penalty imediat după. Gerrard a marcat din penalty. Replays-urile au arătat ulterior că a fost o decizie de 50/50, iar managerul Arsenal, Arsene Wenger, nu a fost mulțumit de asta în interviurile ulterioare.

Ryan Babel a completat victoria după o alergare genială solo, chiar înainte de fluierul final. Așteaptă o semifinală împotriva lui Chelsea.

Chelsea 2 Fenerbahce 0

Chelsea câștigă cu 3-2 în total.

Golurile lui Michael Ballack în minutul 4 și Frank Lampard cu 3 minute înainte de timpul complet au răsturnat un avantaj din prima etapă din partea echipei turcești Fenerbahce, pentru a vedea Chelsea să ajungă în semifinala a 3-a din Liga Campionilor în 4 ani. Fenerbahce a condus o luptă curajoasă în prima finală de sfert, dar nu a fost să fie. Fanii lui Chelsea nu au fost pe deplin convinși, dar victoria lor asigură că va exista cu siguranță cel puțin o echipă din Premier League engleză în finala Ligii Campionilor din acest an.

Echipa respectivă va fi Liverpool sau Chelsea? Va fi Manchester United sau revenirea la fitness a jucătorului mondial al anului Lionel Messi se va asigura că Barcelona va progresa până în finala de la Moscova?