EURO 2008 - și apoi au fost patru
Drumul spre Viena.

Și apoi au fost patru: Germania, Rusia, Spania și Turcia vor concura în semifinalele Euro 2008 începând de miercuri, deoarece competiția intră în ultima sa săptămână.

O rundă dramatică de sferturi de finală a produs unele tulburări, în condițiile în care Campionii Mondiali din Italia au fost eliminați din penalty-uri, iar echipa olandeză foarte favorizată a ajuns în mâinile rușilor înviați.

Trei din patru câștigători ai grupului au fost eliminați în primele trei zile.

Al patrulea câștigător al grupului, Spania a fost nevoit să-și depășească demonii, fiind eliminat din trei campionate majore în acea dată - 22 iunie.

Duminică, 22 iunie 2008
Spania 0 - Italia 0 (Spania câștigă 4-2 la penalty-uri)

Așa cum se întâmplă adesea când doi giganți se confruntă unul cu celălalt, acest meci a fost o bătălie tactică de voințe și ambele echipe s-au străduit să se distreze. 90 de minute de bluster de la ambele echipe nu au putut produce un gol și totuși în timp suplimentar nu va veni.

La penalty-uri, a fost o luptă a portarilor. Casillas a fost eroul spaniol într-o noapte în care fantomele trecutului au fost puse în sfârșit în repaus.

Spre deosebire de Campionatul Mondial din 1986 și 2002 și Euro 96 - de data aceasta Spania nu s-a sufocat și se va îndrepta spre Semifinala cu Rusia, într-o dispoziție sigură.

Sâmbătă, 21 iunie 2008
Olanda 1 - Rusia 3 (după ore suplimentare)

Olanda și-a câștigat grupul într-un stil oarecare, oamenii au început să vorbească din nou despre „fotbalul total”, dar probabil că au atins apogeul prea curând și la fel cum cei din Rusia au început să își găsească propria formă. Holland a devenit cel de-al treilea câștigător al grupului care a ieșit, în timp ce spectacolul Andrei Arshavin a luat-o pe scena centrală.

Roman Pavlyuchenko l-a pus pe Rusia devreme la începutul reprizei a doua cu un voleu superb, dar Ruud van Nistelrooy a condus acasă un egal cu patru minute rămase din timpul normal pentru a prelungi meciul.

Arshavin, jucând primul său meci al turneului de la întoarcerea din accidentare, a preluat controlul asupra rușilor și a justificat pe deplin interesul mondial pentru jucătorul din St Petersburg, oferind cea mai mare parte a creativității rusești. Cu scorurile încă nivelate și îndreptându-se pentru penalty-uri, a deblocat ușa, oferind un asistent cu o minge din strălucire pentru Dmitri Torbinski pe 112 minute, apoi a pus meciul dincolo de olandezi la 116 minute, în timp ce a despărțit apărarea și a tras acasă pentru a face. 3-1.

Managerul Guus Hiddink a spus după aceea „Nu vreau să folosesc cuvinte mari, dar este aproape un miracol”

"Sunt atât de mândru de acești tipi. Am depășit din punct de vedere fizic, tehnic și tactic olandezii și este o realizare uriașă pentru noi. Este uimitor să vezi cât de repede reacționează la conceptul tehnic."

Vineri, 20 iunie 2008
Croația 1 Turcia 1 (Turcia a câștigat cu 3-1 la penalty-uri)

Turcia și-a dovedit încă o dată regii de revenire și și-a rezervat locul în ultimele patru, în ciuda problemelor copleșitoare de accidentare. Croația a simțit că se află în semifinalele când Ivan Klasnic i-a condus în față în ceea ce părea sfârșitul prelungirii, dar Semih Senturk a avut alte idei, aruncând acasă un egal cu chiar ultima lovitură a partidei pentru a o duce la un lovitura de pedeapsă. Turcia a câștigat penalty-urile cu 3-1.

Acum merg în semifinale, cu doar 13 jucători în teren și mai semnificativ, fără atacantul lor cheie Nihat Kahveci, care va rata restul turneului cu o accidentare la coapsă. Acest lucru compune problemele pentru turcii rezistenți, care vor lipsi, de asemenea, Servet Cetin, Tumer Metin și Emre Belozoglu prin vătămare.

Turcia va fi, de asemenea, fără Emre Asik, Tuncay Sanli și Arda Turan, care au fost suspendați pentru un singur meci din cauza acumulării de rezervări. Aceștia vor căuta, eventual, o opțiune de apelare a jucătorilor de urgență, lucru la care UEFA ar trebui să acorde o dispensă specială în condiții extreme.

Luka Modric se va alătura echipei Premier League, Tottenham Hotspur, când fereastra de transfer se va deschide la 1 iulie, după ce a semnat pentru 20 de milioane de lire sterline. Din impresiile despre el în acest turneu, au cumpărat o adevărată vedetă în realizare și unul dintre jucătorii de seamă ai acestui turneu. Croația ca echipă s-a mândrit singuri, dar nu a fost suficient și răul a fost evident la fluierul final.

Joi, 19 iunie 2008
Portugalia 2 - Germania 3

Visul s-a terminat din nou pentru Portugalia. O dramă distractivă pentru neutru, Germania a impresionat și Portugalia a dezamăgit. Cristiano Ronaldo a avut din nou un joc slab pentru naționala sa, iar zvonul că vrea să părăsească Manchester United pentru Real Madrid va pune acum accentul pe deplin.

Asociația Portugheză de Fotbal a arătat un deget de vină la Chelsea pentru că a anunțat numirea lui Scolari înainte de terminarea turneului, dar vor trebui să se uite mai atent la ei.

O echipă de indivizi strălucitori nu s-a comportat bine ca o echipă împotriva unei Germanii hotărâte și hotărâte. Golurile lui Schweinsteiger și Klose au făcut 2-0 pentru Germania, înainte ca Nuno Gomes să tragă înapoi la 41 de minute. Ballack a ajuns la 3-1, iar golul lui Postiga la 3 minute din timp a fost prea puțin, prea târziu de mercurialul portughez.

Semifinalele încep miercuri, finala și prezentarea trofeului Henri Delaunay este duminică.