SEC continuă dominația de fotbal a colegiului
Deși Auburn salută drept actualul campion național, toate privirile sunt concentrate pe Les Miles și LSU Tigers. LSU s-a confruntat cu multe agitații în acest sezon. Câțiva jucători, inclusiv startul QB Jordan Jefferson, au fost suspendați la un moment sau altul. Totuși, toată perturbarea pare să facă jocul LSU mai bun și face legătura echipei lor mai puternică. Tigrii au câștigat opt ​​jocuri directe cu 10 sau mai multe puncte, inclusiv victoria de ieri împotriva rivalului SEC, Auburn. Este greu să câștigi opt drepturi, mult mai puțin câștigate prin marjele cu două cifre. Alabama, în schimb, nu s-a confruntat cu aceleași probleme ca omologul său SEC. "Bama a învins în mod convingător Tennessee, ceea ce a dus la o confruntare în două săptămâni cu LSU. Odată cu pierderea Oklahoma față de Texas Tech, jocul Alabama-LSU va avea implicații în campionat național, iar câștigătorul va juca probabil în jocul de titlu.

Deși este cu siguranță prea devreme pentru a stabili cum se va încheia sezonul de fotbal al colegiului, dacă SEC este reprezentat în jocul Campionatului Național BCS, apariția va continua să arate modul în care Conferința domină fotbalul colegiului. De exemplu, de când s-a jucat primul joc de campionat național reînnoit la încheierea sezonului 1998, SEC este neînvinsă, câștigând de șapte ori, inclusiv ultimii cinci ani la rând. Aceasta este mai mult decât toate celelalte conferințe BCS combinate. Wow!

Evident, există și alte echipe și conferințe care caută să capteze titlul BCS. Big 12 Conference este un favorit peren pentru a juca în jocul de titlu BCS. Odată ce Nebraska s-a prins pe Big 10, se pare că statul Oklahoma de rangul al patrulea poate fi în stare să preia controlul Conferinței. Oklahoma s-a clasat pe locul trei în națiunea din spatele LSU și Alabama, dar a pierdut în mod neașteptat în fața rivalului Texas Tech. Este posibil ca pierderea să-i fi scos pe Sooners din cursa pentru titlul BCS și pe Landry Jones din conținutul Trofeului Heisman.

Statul Boise este încă favorizat de a face ca un caz să fie inclus în jocul de titlu BCS, deși nu are o alianță cu o conferință de ofertă automată BCS. Broncii nu au mai dominat pe terenul lor albastru, sau altfel în acest sezon. Până acum, performanța lui Kellen Moore îl menține în fața Heismanului. Deși clasat pe locul cinci în națiune, o pierdere sau alte câteva victorii mai apropiate vor elimina statul Boise din conținutul campionatului național.

ACC are câteva echipe bune, cu toate acestea, Clemson pare a fi crema culturii. Infracțiunea Tigers a fost fenomenală, în medie 40,6 puncte pe meci. Sunt 8-0 pentru prima dată din 2000 și caută să își reproducă sezonul Campionatului Național din 1981. Al doisprezecelea clasat, Virginia Tech, poate avea ceva de spus despre cine reclamă în cele din urmă titlul ACC.

În total, acesta a fost până acum un sezon de fotbal la colegiu interesant. Abia aștept să văd cum se joacă sezonul regulat.

Instrucțiuni Video,: CS50 Live, Episode 007 (Mai 2024).