Si castigatorul este...
Sushomore de la Universitatea din Alabama, care a revenit Mark Ingram, a fost desemnat al 75-lea câștigător al Trofeului Heisman. În mod surprinzător, este primul câștigător din Alabama, o sală de viață a colegiului perenial. Ingram este cel de-al treilea sophomore care a câștigat premiul în atâția ani și doar al doilea alergare selectat în acest deceniu. Ceilalți câștigători din acest mileniu au fost toți sferturi. Finalistii lui Heisman din acest an au fost Ingram; alergarea înapoi a lui Toby Gerhart de la Universitatea Stanford; quarterback Colt McCoy din Texas; atac defensiv Ndamukong Suh din Nebraska; și în 2007 câștigătorul trofeului Heisman, Tim quarter de la Florida.

Am fost atinsă de emoția geniune Ingram afișată la Nokia Theatre din New York. De fapt, a vărsat lacrimi de bucurie și am fost fericit să o văd. Trăim într-o societate care deseori condamnă bărbații și băieții pentru plâns, ceea ce este ridicol. Ultima dată când am verificat, bărbații sunt umani și, astfel, au capacitatea de a arăta emoție, inclusiv plânsul. În cartea mea, a face acest lucru nu îi face pe cei cu cromozomul „Y” să fie mai puțin de om. Oricum, după ce Ingram și-a îmbrățișat mama și s-a compus singur, a terminat puternic și a ținut un discurs frumos de acceptare. El a fost umil și a recunoscut cu siguranță că nu ar fi putut să bată singur recordul în grabă de un singur sezon din Alabama și a mulțumit corespunzător antrenorilor, coechipierilor și tuturor celor care l-au ajutat pe parcurs.

La trecerea în revistă a câștigătorilor acestui deceniu, este de remarcat faptul că multe dintre sferturile selectate nu s-au clasat cu adevărat bine în rândurile profesionale, spre deosebire de jucătorii care au ajuns pe locul doi și ar putea intra în categoria „Heisman Jinx”. Spre exemplu, Eric Crouch de la Nebraska câștigătoarea din 2001 câștigătoare a fost un bust direct. Alergatul quarterback Rex Grossman din Florida i-a dus pe Bears la un Super Bowl, dar, niciodată, nu a devenit niciodată un sfert de franciză cu drepturi depline. Poate nu a fost un exemplu atât de grozav. Să încercăm din nou ... câștigătorul din 2003, fundașul Jason White din Oklahoma, nu a jucat niciodată o scădere a fotbalului NFL, nici în preseason, nici în sezonul regulat. Primul prim-receptor Larry Fitzgerald, de la Pitt, are o carieră fenomenală cu Cardinalii din Arizona. Matt Leinart, câștigătorul din 2004 al cvartalului USC deține tabloul Cardinalilor, deoarece preferă să înceapă Kurt Warner. Pe de altă parte, alergătorul alergat Adrian Peterson din Oklahoma aleargă „All Day” pe adversarii săi și este în drum spre un alt Pro Bowl și, probabil, primul său Super Bowl cu vikingii din Minnesota.

Va fi interesant de văzut dacă există un astfel de Heisman Jinx pentru ultimii trei câștigători ai sophomorei. Până acum, Tim Tebow nu a reușit să recupereze Trofeul Heisman și este în drum spre NFL. Mulți pundits de fotbal consideră că Tebow nu va fi redactat ca fundaș, așa că, cariera sa de fotbal ar putea avea unele evoluții interesante pe parcurs. Câștigătorul de anul trecut, sfertul Sam Bradford din Oklahoma, a fost marcat în cea mai mare parte a anului din cauza unei accidentări și va deveni probabil pro. Mark Ingram va lua probabil o decizie cu privire la o ieșire timpurie după jocul său de campionat național BCS împotriva Texasului. Indiferent care este decizia sa, să sperăm că Mark Ingram se bucură de bucuria de a ști că a fost jucătorul de fotbal al colegiului de top din 2009.

Instrucțiuni Video,: Si castigatorul este ?? (Mai 2024).