Finala conferinței de fotbal din Liga Majoră Campionatul Western Conference - Houston Dynamo v Los Angeles Galaxy

LA Galaxy și Real Salt Lake progresează în finală.

Într-un week-end extrem de distractiv al fotbalului din Liga Majoră, finaliștii Cupei MLS din acest sezon au fost hotărâți, întrucât finala conferinței s-a jucat cu maximă dramă. Aceste două jocuri au avut totul, aproape de ratări, goluri interzise, ​​decizii disputate, penalty-uri, iar la Home Depot Center din LA, chiar o întrerupere a puterii!

Ambele meciuri au trecut la prelungiri, întrucât 90 de minute de joc atacat și contraatac nu a fost suficient pentru a sparge impasul în niciun joc. În Conferința de Est a zilei de sâmbătă, chiar și timpul suplimentar nu a fost suficient, iar loviturile de departajare au fost tot ceea ce ar putea separa cele două echipe.

Vineri, 13 noiembrie 2009
Campionatul Conferinței de Vest
(Home Depot Center - LA)
LA Galaxy 2 - Houston Dynamo 0 (După prelungiri) FT 0-0
Marcatori: Gregg Berhalter 103; Landon Donovan (stilou) 109

După 90 de minute necorelante, Greg Berhalter a ridicat echipa gazdă în avantaj în minutul 19 al prelungirii. Lovitura liberă a lui David Beckham a cauzat probleme pentru apărarea vizitatorilor, nu au reușit să-și ștergă liniile și Berhalter a gâdilat să pună galaxia înainte.

Apoi, un record înregistrând al 17-lea gol MLS pentru Landon Donovan de la punctul de penal la 2 minute de la fluierul final, a pus meciul dincolo de Dynamo și a văzut Galaxyul până la finala Cupei MLS.

Sâmbătă 14 noiembrie 2009
Campionatul Conferinței de Est
(Toyota Field - Chicago)
Real Salt Lake 0 - Chicago Fire 0 (după ore suplimentare) FT 0-0
(5-4 la penalități)

Real Salt Lake a bătut cu Chicago Fire 5-4 la penalty-uri, după ce echipele nu au mai putut fi separate într-un timp regulat și fără prelungiri. Păstrătorul Salt Lake, Nick Rimando, a fost eroul zilei, făcând trei salvări în timp ce înlocuitorul Ned Grabavoy l-a trecut pe Real și a pecetluit dezamăgirea pentru fanii din Chicago urmărind ca echipa lor să eșueze în finala conferinței pentru cel de-al treilea sezon succesiv.

Real Salt Lake va întâlni LA Galaxy în finala Cupei MLS pe ​​22 noiembrie, la Seattle, pe stadionul Qwest Field.