Semifinala Ligii Campionilor. (Al doilea picior)

Stamford Bridge, Londra.

(1-1 după prima etapă)

Chelsea bate Liverpool 3-2 după prelungiri într-un thriller cu cinci goluri.

Chelsea - Liverpool - Semifinala Ligii Campionilor UEFA
Detalii fotografie: Chelsea v Liverpool - Semifinala Ligii Campionilor UEFA servită de picapp.com

Liverpool și Chelsea s-au întâlnit în semifinala Ligii Campionilor, a doua etapă aseară pentru a treia oară în patru ani. Premiul? Un loc în finala contra Manchester United. Totul a fost pregătit pentru un meci interesant, prima manșă de la Anfield a lăsat avantajul cu Chelsea, dar doar la 1-1, partea de la Londra din Londra având acel obiectiv vital în favoarea lor.

Ambele părți au făcut schimbări minime la echipele lor încă din prima etapă. Frank Lampard s-a întors din concediul simpatic (după pierderea recentă tristă a mamei sale). John Arne Riise a pornit la stânga pentru Liverpool, sperând să facă modificări pentru propriul său gol în prima etapă. Yossi Benayoun a început în locul lui Ryan Babel.

Chelsea: Cech, Essien, Carvalho, Terry, Ashley Cole, Joe Cole (Anelka 91), Ballack, Makelele, Lampard (Shevchenko 119), Kalou (Malouda 70), Drogba.
Subsub folosite: Cudicini, Obi, Alex, Belletti.

Obiective: Drogba 33, stilou Lampard 98, Drogba 105.

Liverpool: Reina, Arbeloa, Carragher, Skrtel (Hyypia 22), Riise, Kuyt, Alonso, Mascherano, Benayoun (Pennant 78), Gerrard, Torres (Babel 99).

Subsub folosite: Itandje, Finnan, Crouch, Lucas.

Obiective: Torres 64, Babel 117

Rezervat: Alonso, Arbeloa.

Att: 38.900

Ref: Roberto Rosetti (Italia).

Prima repriză a fost o aventură tensionată, așa cum era de așteptat când doi giganți de fotbal se vor confrunta unul cu altul cu mize atât de mari. La început, Chelsea a jucat pentru posesie, iar în timp ce Liverpool a împins înainte, au apărat bine și adânc, știind că acordarea unui gol în deplasare în această etapă ar fi costisitoare.

Când Chelsea s-a jucat în joc, au început să prindă Liverpool pe contraatac și au marcat prima dată după 33 de minute. Frank Lampard a trimis o pasă excelentă, pe care Arbeloa nu a reușit să o intercepteze. Salomon Kalou s-a regăsit în spațiu. Dacă a fost în offside, asistentul arbitrului nu l-a văzut și a tras într-o lovitură aprigă, pariat de portarul Liverpool Reina, Pepe Reina, dar Didier Drogba a aruncat acasă revenirea.

Liverpool a încercat să revină în joc, dar apărarea Chelsea a fost solidă și au purtat întotdeauna amenințarea contraatacului, iar Liverpool s-a arătat nervos. Știau că trebuie să înscrie, dar un gol nu s-a concretizat înainte de jumătatea timpului. La jumătatea timpului a fost 1-0 Chelsea și au avut un picior în finală.

Liverpool a ieșit în a doua repriză și mai hotărât și a început să ajungă la Chelsea. A doua repriză nu a fost scurtă cu șansele celor două părți. În 64 de minute, Yossi Benayoun s-a ridicat mai bine pe Didier Drogba și Salomon Kalou și a aruncat o minge îngrijită pentru intrarea Fernando Torress, care a controlat răcoros și a împins mingea în plasă pentru egalare.
Chelsea 1-1 Liverpool

Chelsea a fost respinsă în acțiune, crezând că au câștigat jocul și, acum, confruntând cu perspectiva timpului suplimentar, au împins înainte cu tot mai mult gust. Liverpool a trebuit să se apere răsunător.
La 15 minute de timp, Michael Essien a trecut pe un fundal strălucitor pe dreapta, a jupuit mai mulți fundași în zona de penalty, dar a lovit în lateral.

Jermaine Pennant a ajuns în locul lui Benayoun. Ar putea el să ofere ritmul pe dreapta și crucile periculoase de care avea nevoie Liverpool pentru a debloca apărarea Chelsea?

Nu avea să fie atât de simplu. Niciuna dintre cele două părți nu a reușit să rupă impasul, iar fluierul FULL-TIME a venit cu scorurile echilibrate la Chelsea 1-1 Liverpool (atac 2-2) Timp suplimentar a fost, așa cum știam cu toții că va fi. Acesta a fost un astfel de semifinal.

În prima jumătate a timpului suplimentar pe care Chelsea l-a împins, a existat o dramă incredibilă când Michael Essien crede că a marcat golul câștigător, el sărbătorește, iar asistentul arbitrilor i-a semnalat pe trei jucători ai lui Chelsea ca un offside. Nu va conta!

La doar un minut mai târziu, Chelsea primește o penalizare atunci când Michael Ballack este trântit de Sami Hyypia, nu poate exista dispute aici, a fost clar un fault! Înaintează Frank Lampard.

În 98 de minute, Frank Lampard arată o compresiune uimitoare pentru a face loc la fața locului. Este un moment emoțional în timp ce aleargă spre steagul de la colț unde îngenunchează și îi sărută brațul negru. Este vizibil sfâșietor, obiectivul este un omagiu potrivit pentru mama sa plecată recent, în timp ce aleargă înapoi în cercul central, indică tatăl său Frank Senior în mulțime. Chelsea 2-1 Liverpool (agres 3-2)

Ryan Babel îl înlocuiește pe Fernando Torres și se ridică întrebări cu privire la tactica lui Benitez. A fost rănit Torres? În această etapă a fost incert, am putea doar să presupunem acest lucru. Babel este în acțiune aproape imediat, în timp ce ritmul său electric îl duce în careu, iar acesta apelează la un penalty, dar a fost o acțiune legitimă.

Trecând 105 minute, la doar 10 minute de la final, Nicolas Anelka a ajuns la linia directoare și a tăiat-o înapoi pentru ca Didier Drogba să găsească plasa la poarta din apropiere. În această etapă, trebuie să credeți că este jocul pentru Liverpool, dar Liverpool are reputația că a făcut doar asta.
Chelsea 3-1 Liverpool (agres 4-2)

La 3 minute din timp, Ryan Babel a marcat un spectaculos traseu lung. Fanii lui Liverpool se întrebau: „Mai este posibil?”. La a doua privire, poate Cech l-ar fi putut salva. Babel era la 30 de metri, iar portarul Chelsea i-a permis să alunece printre degete și în colțul de sus. Aceasta a însemnat că, dacă Liverpool va înscrie din nou, va fi aproape sigur în finală, din cauza regulii golurilor din deplasare.

Nu trebuia să fie, însă, Chelsea a susținut victoria unei întâlniri absolut palpitante

Chelsea 3-2 Liverpool (agres 4-3)

Fluier final Chelsea câștigă cu 3-2 (4-3 la total).

Chelsea va juca Manchester United în finala Ligii Campionilor de la Moscova pe 21 mai 2008.

Instrucțiuni Video,: #UCL Semi-finals BEST MOMENTS: TOTTENHAM & LIVERPOOL make it to the final!! (Mai 2024).