F1 2008, runda 4 - Spania
Această cursă a fost la fel de așteptată ca începutul sezonului, pentru prima dată, parcă nu știam sigur cine va fi competitiv. Până în acest sezon, se părea că va fi un an dominat de Ferrari / McLaren, dar în acest weekend am amestecat puțin lucrurile. Sesiunile Free Practice au văzut o parte din spatele pachetului conducând timpurile pentru bucăți mari de timp și, deși Ferrari a fost cel mai rapid în general, ceea ce se întâmplă în spatele lor a fost interesant.
Fernando Alonso s-a calificat pe locul doi, doar o clipă a ochiului departe de poziția pol. Speculațiile au fost concomitente dacă Renault a câștigat cu adevărat toate acele performanțe în pauză de trei săptămâni sau dacă au folosit mașina lui Alonso foarte ușoară pe combustibil, pentru a arăta bine în țara natală.

Când cursa a început, era clar că, deși Renault era alimentat mai ușor decât cei mai apropiați rivali, al doilea loc al lui Alonso pe grilă nu a fost deloc norocos. Performanțele Renault au crescut clar.

Din păcate pentru mulțimea spaniolă, motorul Renault nu a putut rezista în cel de-al doilea weekend de cursă și a renunțat la jumătatea cursei. Totuși, Alonso a fost fericit, bucurându-se în sfârșit de competiție.

În altă parte, au existat o mulțime de alte defecțiuni mecanice, iar șoferii se reuneau în timp ce încercau să depășească. Cel mai important accident a fost pentru Heikki Kovalainen, care anvelopa s-a dezumflat la 150 km / h și l-a trimis direct în barierele anvelopelor. A fost nevoie de câțiva minute de mareșalori pentru a extrage mașina de până acum în peretele anvelopei, iar Heikki a fost întins spre centrul medical. Ulterior, el a fost ridicat de aer la spital pentru verificări, dar se pare că a scăpat cu o contuzie și fără oase rupte. McLaren speră că va fi eliberat în cursa în Turcia.

Ferrari a condus cursa din start, cu Massa a depășit-o pe Alonso pentru a face un 1-2 roșu. Acest lucru nu sa schimbat pe parcursul cursei, în ciuda a două perioade de siguranță. Raikkonen a condus spre o victorie relativ ușoară, iar Ferrariul arată în continuare o forță dominantă, mai rapidă decât orice altă mașină de acolo. Echipa conduce acum ambele campionate, după ce a eliminat BMW-ul din topul constructorilor.

Hamilton, pe poziția a treia, și-a îmbunătățit foarte mult șansele de campionat la șoferi, dar așa cum spun ei întotdeauna, mai rămân multe curse înainte să ne putem încorona campioana.

Instrucțiuni Video,: F1 Onboard Highlights | F1 2008 - R18 - Brazilian Grand Prix (Mai 2024).