Atletico Madrid câștigă trofeul inaugural Europa League - rupe inimile lui Fulham

Antonio Lopez Atletico Madrid 2009/10

Atletico Madrid 2 - 1 Fulham (AET) (FT 1-1)

Atletico Madrid a câștigat joi seara Europa League inaugurală cu un afișaj de clasă, dar o rezistență curajoasă din partea lui Fulham. Cu echipele blocate la timp complet, partida părea să fie pe cale de a merge la penalty-uri, deoarece 25 de minute de prelungire nu au putut separa nici echipele. Apoi, Diego Forlan s-a izbit din nou pentru a doua oară în meci pentru a câștiga partida pentru Atletico și a rupe inimile lui Fulham.

Întotdeauna a fost un basm pentru partea de sud a Londrei. Nimeni nu se aștepta realist să ajungă atât de departe, niciodată nu te deranjează să ridice un trofeu european pentru prima dată în istoria lor. Și până la fluierul final, basmul s-a terminat, Atletico Madrid a fost gravat ca prenume pe trofeul Europa League.

Diego Forlan a deschis scorul pentru echipa spaniolă în minutul 32, iar o eroare defensivă a dus la gol. Primul Paul Konchesky a renunțat la posesie, iar Antonio Reyes a început o mișcare pe care Fulham nu a reușit să o închidă, o finală apropiată de Forlan l-a pus pe Atletico cu 1-0. Fulham nu s-a culcat mult timp și minute mai târziu Zamora a trecut prin garda din spate a lui Atletico. Atletico nu a reușit să îndepărteze pericolul și Zoltan Gera a stabilit un șut de la distanță pentru Simon Davies, care a intrat în poarta lui Atletico pentru egalare.

La jumătatea timpului, scorurile au rămas 1-1, iar alte 45 de minute din atacul total al lui Atletico i-au văzut dominând posesia și ieșind din clasa lor, fără să facă niciodată o descoperire importantă. Fulham a apărat curajos, dar rar amenințat cu contraatacul, iar jocul a continuat să arate semne de oboseală.

Așa că a fost un timp suplimentar și a urmat același model pentru prima repriză și 10 minute în a doua. Mai avea doar 5 minute, ar fi fost o lovitură de departajare, dar apoi Agüero a ridicat mingea din stânga. O mișcare minunată și o pasă de ață a lui Forlán care s-a găsit nemarcată și în spațiu în centrul careului. O lovitură obraznică, o ușoară deviere, Schwarzer a fost bătut și jocul a fost câștigat pentru Atletico. Visul pentru Fulham și magnificul manager Roy Hodgson.

Atletico a ridicat trofeul și a fost bine meritat când s-au spus și s-au făcut toate. Căci nu era niciun dubiu că erau echipa mai bună.

Roy Hodgson:

"Nu contează cât de mult încerc să găsesc, nu sunt prea multe de găsit. Îmi este greu să găsesc o adevărată bucurie și entuziasm - și ați fi surprins dacă atitudinea mea ar fi fost altceva în rândul dezamăgire amară și mare tristețe când văd că o altă performanță bună merge nerecomandată ".

ATLETICO MADRID

De Gea; Ujfalusi, Perea, Dominguez, Antonio Lopez, Reyes, (Salvio 78), Paulo Assuncao, Raul Garcia, Simao (Jurado 68), Forlan, Aguero.

fulham

Schwarzer; Baird, Hughes, Hangeland, Konchesky, Duff (Nevland 84), Etuhu, Murphy, Davies, Gera, Zamora, (Dempsey 55).

Cartonaș galben: Atletico Madrid

Perea.

Cartonaș galben: Fulham

Hangeland.

Omul meciului: Diego Forlan.

Arbitru: Nicola Rizzoli (Italia).

Instrucțiuni Video,: 2012 UEFA Europa League final highlights - Atlético-Athletic Bilbao (Mai 2024).